Журнал «Ресторатор» та УРА (Українська ресторанна асоціація) на початку листопада проводили велике анонімне опитування представників ресторанного бізнесу щодо стану відносин та умов співпраці з орендодавцями в Україні.
В опитуванні взяли участь представники ресторанної індустрії з різних регіонів України.
Наразі час оприлюднити його результати.
Ключові показники:
· 73% рестораторів мали з орендодавцями розмову щодо зниження орендної плати в умовах війни, 53% орендодавців в результаті погодилися
· 6% опитуваних звільнили приміщення (закрилися або змінили локацію) через те, що не змогли домовитися про зменшення орендної плати
· 70% рестораторів вчасно оплачують оренду, 30% мають заборгованість
· У 35% респондентів орендна ставка не змінилася порівняно з тою, що була до 24 лютого; у 53% - зменшилася, у 10% - збільшилася
· У 68% респондентів орендна платня зафіксована у гривні
· У 35% рестораторів витрати на оренду склали до 10% від виторгу жовтня, у 7% - понад 40%
· 42% респондентів, які сплачуть оренду у валюті (євро, долар), мають оплачувати її за комерційним курсом обмінних пунктів
Деталізація:
Питання №1. Ваша оренда прив’язана до валюти (євро, долар тощо) чи зафіксована у гривні?
У 68% респондентів оплата зафіксована у гривні, в 28% - прив’язана до валюти. Серед альтернативних умов: прив’язка до місячного обороту (зазвичай такі умови у ТРЦ).
Питання №2. Чи мали ви останнім часом перемовини із орендодавцем щодо зниження орендної ставки?
73% опитаних рестораторів мали такі перемовини, 25% не мали. 2% рестораторів стикнулися з тим, що орендодавці не тільки не запропонували знижку, а натомість захотіли підняти оренду плату.
Питання №3 Чи орендодавець пішов на поступки?
53% респонденти розповіли про те, що їм вдалося домовитися про знижку на оренду, 39% продовжили працювати на старих умовах, 2% натомість погодилися на підняття оплати. 6% не погодилися із запропонованими умовами оренди та звільнили приміщення.
Питання №4: Який % орендна ставка зараз складає по відношенню до періоду до 24.02 (якщо ставка зафіксована у валюті)
У 30% респондентів цієї категорії орендна ставка не змінилася: вона залишилася на тому ж рівні, що й до початку повномасштабної війни. Для 10% - збільшилася.
Для 60% ресторанів, які оплачують оренду в доларах або євро, орендна ставка зменшилася (для 15% зменшення становить 5-15%, для 20% - до 40%, 25% респондентів отримали 40% або більше знижки).
Питання №5: Як визначається курс перерахування ставки з валюти у гривню?
21% респондентів оплачують оренду готівкою у доларах або євро, ще 21% - за офіційним курсом Нацбанка. 42% оплачують оренду за комерційним курсом, 16% погоджують середній курс між Нацбанком та комерційним.
Питання № 6: Який % орендна ставка зараз складає по відношенню до періоду до 24.02 (якщо ставка зафіксована у гривні)
У 37% респондентів цієї категорії орендна ставка не змінилася: вона залишилася на тому ж рівні, що й до початку повномасштабної війни. Для 10% - збільшилася. Для 53% ресторанів, які оплачують оренду в гривнях, орендна ставка зменшилася (для 13% зменшення становить 5-15%, для 17% - до 40%, 23% респондентів отримали 40% або більше знижки).
Якщо використовувати середньозважені показники (для двох груп респондентів – рестораторів, які платять оренду у валюті та тих, хто платить у гривні), результати будуть наступними.
Питання №7: Чи вчасно вам вдається сплачувати орендну платню?
70% рестораторів вчасно платять за оренду, 20% мають заборгованість за 1 місяць, 10% мають заборгованість понад 1 місяць. При чому один з респондентів зазначив, що заборгованостей не має, однак оплачує оренду не з коштів ресторану.
Питання №8: Який відсоток від обороту (виторгу) склала орендна платня у жовтні у вашому закладі?
Для 7,3% рестораторів витрати на оренду склали до 5% від виторгу жовтня, ще для 7,3% - понад 40%. У 35% респондентів витрати на оренду складають 6-10% від виторгу.
Дані опитування не дають підтвердження щодо гіпотези, що умови оренди суттєво залежать від регіону Україну та безпосередньої близькості до лінії фронту. Так орендодавці піднімали ставки на оренду і в Києві, і на заході, і в центральній частині, і навіть на сході країни. Так само як зниження оренди на 30-40% також майже рівномірно розподілене між усіма регіонами – Київ, південь, північ, центр, захід та схід.
Тож умови оренди залежать безпосередньо від індивідуальних домовленостей з орендодавцем, хоча і є загальні тенденції: наприклад, зниження орендних ставок по відношенню до умов 24 лютого.
Comments